Výplachy nosa: Čo by ste mali vedieť

Výplachy nosa: Čo by ste mali vedieť

Niet lepšieho pocitu ako hlboko sa nadýchnuť a cítiť, ako vám vzduch napĺňa nos a pľúca úplne bez prekážky. Keď sa však objaví sezóna alergií a respiračných chorôb, človek má aj s týmto jednoduchým úkonom problém. Zdurené a zapchaté prínosové dutiny vedia poriadne strpčiť život. Okrem toho, že sa nedokážeme poriadne nadýchnuť, husté hlieny často kompletne blokujú dutiny až do takej miery, že v hlave vytvárajú tlak, ktorý cítime ako nepríjemné pulzujúce bolesti hlavy zvyčajne v oblasti nad nosom a pod obidvomi očami.

Vyplachovanie nosa na prvé počutie vyvoláva v ľuďoch rešpekt (až zdesenie), ale je vynikajúcim nástrojom ako dutiny opäť efektívne spriechodniť. Viaceré štúdie potvrdili, že denné vyplachovanie nosa zabezpečuje zlepšenie závažnosti symptómov najmä u chronicky chorých pacientov o viac než 60%. Primárnym účelom vyplachovania je čistenie slizníc a dutín od väzkého hlienu, rozpúšťanie tvrdého a zapečeného hlienu, aby ste sa ho mohli ľahšie zbaviť vyfúkaním nosa alebo vykašľaním, zvlhčovanie sliznice a odstraňovanie alergénov (napr. prach, pele), nazhromaždených v dýchacích cestách.

Ako už samotný názov napovedá, vyplachovanie je praktika, kedy sa pomocou mechanického pohybu fyziologického roztoku, minerálnej alebo morskej vody cez horné dýchacie cesty výplachom odstraňuje hlien, nečistoty a alergény. Pomôcky, ktoré zabezpečujú toto čistenie, zahŕňajú rôzne typy konvičiek, irigačných fliaš, balónikov a sprejov.

Sprejové formy sú pre pacientov najlákavejšie, keďže manipulácia s nimi je jednoduchá a priamočiara. Objem fľaše taktiež umožňuje ľahký prenos v príručnej taške/kabelke, takže výplach máte stále so sebou v prípade potreby. Jedinou nevýhodou je, že nezabezpečujú takú silu streku, aby bola možná úplná irigácia z jednej nosnej dierky do druhej ako pri ostatných zariadeniach. Výplach robíte samostatne pre každú dierku (prínosovú dutinu) zvlášť. Treba dať taktiež pozor na to, aby oplachovacia tekutina veľmi nezatekala do hrdla. Nos po výplachu poriadne vyfúkame. Správna technika je pre úspech výplachu dôležitá. Poraďte sa preto so svojím lekárnikom alebo si na internete vyhľadajte inštruktážne video.

Používanie konvičky alebo fľaše ako preplachovacieho média je určite časovo náročnejšie, výsledok však stojí za to. Princíp preplachovania je jednoduchý – vždy sa preplachuje tak, aby bol tok tekutiny plynulý, a to z jednej nosovej dierky cez prínosové dutiny von druhou nosovou dierkou. Pri konvičkovaní je riadny prietok zabezpečený tvarom konvičky, gravitáciou a hlavne závisí aj od správnosti vyplachovacej techniky. Fľašové systémy fungujú na báze stláčania tela fľašky, čím sa roztok dostáva do dýchacích ciest, ostatnú prácu odvádza gravitácia a postoj tela. Roztok, ktorý používame na preplach, môže byť súčasťou balenia (setu s fľaškou), alebo si ho treba zaobstarať osobitne. Na trhu sú dostupné dve formy – kvapalná (koncentrát na roztok, fyziologický roztok) a prášková. V prípade druhej možnosti ide o premixovanú zmes minerálnych solí, nadávkovanú v individuálnych sáčkoch na jedno použitie, ktoré stačí iba zmiešať s vodou. Vyplachovací roztok si viete pripraviť aj svojpomocne doma, a to zmiešaním soli, resp. sódy bikarbóny s vodou podľa návodu, ktorý nájdete na krabičke vyplachovacieho média (konvičky, fľašky) alebo na internete. Na zarábanie preplachovacích roztokov nikdy nepoužívame vodu priamo z vodovodu, pretože nie je dostatočne filtrovaná, ani ošetrená, a môže obsahovať nežiadúce baktérie. Neznamená to však, že voda z vodovodu nie je bezpečná na pitie. Baktérie sa v pitnej vode môžu nachádzať v určitých úradne schválených limitoch. Váš žalúdok a špeciálne žalúdočná kyselina sa o ne už postarajú. V nose a dutinách podobný mechanizmus prítomný nie je, takže ak použijete vodu z vodovodu na ich výplach, zanesiete si tam baktérie, ktoré sa môžu v týchto priestoroch usídliť, pomnožiť sa a narobiť vám šarapatu. Používame preto jedine prevarenú vodu alebo destilovanú vodu. Ak si budete vodu prevárať, pred samotným výplachom sa uistite, že váš roztok ochladol na izbovú teplotu. Použitie veľmi teplej, až horúcej vody môže spôsobiť popálenie dýchacích ciest. Studená voda zasa zvyšuje riziko vzniku kostných výrastkov, najmä čerstvo po podstúpení operácie prínosových dutín.

Po každom použití je treba vyplachovacie zariadenia poriadne umyť podľa pokynov výrobcu a vysušiť. Taktiež by ste nemali svoje zariadenia zdieľať s nikým iným, ani v rámci jednej rodiny. Zabránite tak vzájomnému prenosu baktérií.

Ak sa výplachy nosa robia správne, nežiadúce účinky vám nehrozia žiadne, alebo iba mierne a dočasné. Najčastejšími problémami, ktoré sa vyskytujú najmä u citlivých ľudí, sú pocity pálenia či štípania v nose a malé podráždenie nosovej sliznice. Zriedkavo pozorujeme prípady krvácania z nosa. Zníženie množstva soli vo vyplachovacom roztoku, zmena jeho teploty a úprava frekvencie používania môže týmto nepríjemným pocitom pomôcť.

Napriek tomu, že konvička má tvar Aladinovej lampy, žiadnym zázračným zariadením nie je. Ak máte dlhodobé problémy s dutinami, ktoré sa ani pravidelným vyplachovaním nezlepšujú, navštívte svojho lekára.

Lekáreň Twin City
info@lekarentwincity.sk
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.