Hnačka – ako si správne pomôcť v liečbe?
Tráviace ťažkosti sú nepríjemosti, bez ktorých by sa určite každý z nás zaobišiel. Nič nedokáže pokaziť deň tak, ako keď zrazu uprostred meetingu zacítite prudké kŕčovité bolesti v podbrušku a započujete neslávne známe škvrčanie z najhlbších útrob vášho tela.
Hnačka je asi najčastejším zdravotným problémom, s ktorým ľudia navštevujú lekáreň. Nezáleží či ste mladý človek, starý človek alebo dieťa, či je vonku teplo, alebo chlad, či si pravidelne umývate ruky, alebo to trochu flákate, tieto nepríjemnosti si vás už nejako nájdu.
Hnačka je charakterizovaná častým vylučovaním riedkej alebo vodnatej stolice. Okrem toho môžu pacienti s hnačkou pociťovať aj bolesti brucha, resp. kŕče, nauzeu, vracanie a dehydratáciu. Rozlišujeme hnačku akútnu (trvajúcu maximálne niekoľko dní) alebo chronickú (trvajúcu viac než 4 týždne).
Spôsobujú ju rôzne faktory, napríklad:
1. Infekcie:
- Bakteriálne: Salmonella, Escherichia coli (E. coli) a Campylobacter môžu spôsobiť hnačku, často v dôsledku kontaminovanej potravy alebo vody.
- Vírusové: Rotavírus alebo norovírus môžu spôsobiť gastroenteritídu, ktorá vedie k hnačke.
- Parazitárne: Giardia alebo Entamoeba histolytica môžu tiež vyvolať hnačku.
2. Potravinové intolerancie a alergie:
- Laktózová intolerancia: nedostatok laktázy, enzýmu potrebného na trávenie laktózy, môže spôsobiť hnačku po konzumácii mliečnych výrobkov.
- Celiakia: alergia na lepok (glutén) v obilninách ako pšenica môže viesť k hnačke a ďalším tráviacim problémom.
3. Liekové vedľajšie účinky:
- Niektoré lieky, ako antibiotiká, môžu narušiť normálnu rovnováhu črevných baktérií a spôsobiť hnačku
4. Zápalové ochorenia:
- Ochorenia ako Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída môžu spôsobiť chronickú hnačku.
5. Stres a psychycké problémy:
- Stres a úzkosť môžu ovplyvniť črevnú funkciu a spôsobiť hnačku.
Keď sa objavia ťažkosti, pre väčšinu ľudí to znamená len niekoľko nepríjemných návštev toalety v priebehu jedného-dvoch dní. Hnačka môže ustúpiť aj samovoľne bez vonkajšieho zásahu. Treba si ale dávať pozor, pretože aj mierna hnačka telo unaví. Môže spôsobiť, že stratíte príliš veľa tekutín (dehydratácia) a minerálov. Je dôležité vedieť, na čo si dávať pozor, aby ste vedeli, kedy sa obrátiť na lekárnika alebo lekára a kedy si viete poradiť aj sami. Hnačka môže byť príznakom vážnejšieho stavu.
Liečba hnačky v domácom prostredí
Bez liečby by hnačka mala ustúpiť do niekoľkých dní. Kým sa nebudete cítiť lepšie, odpočívajte, pite dostatok vhodných tekutín a dávajte si pozor na to, čo jete. Niektoré potraviny môžu pomôcť zastaviť hnačku, zatiaľ čo iné ju môžu zhoršiť.
Vaše telo stráca vodu a minerály pri každom výlete do kúpeľne. Je dôležité neustále piť tekutiny, najlepšie po malých dúškoch a opatrne, aby ste si zbytočne nezaťažili beztak podráždený žalúdok. Treba si vyberať predovšetkým nápoje, ktoré obsahujú elektrolyty (minerály) – iontové nápoje alebo rehydratačné roztoky – pretože sa tu nachádzajú užitočné hladiny sodíka, draslíka a cukru. Sodík pomáha spomaliť množstvo vody, ktorú vaše telo stráca, a cukor pomáha vášmu telu absorbovať sodík a celkovo fungovať (energia). Môžete samozrejme piť aj iné číre tekutiny – vodu, vývar, rôzne šťavy (zriedené a neobsahujúce dužinu) a ďalšie nealkoholické nápoje, ktoré neobsahujú kofeín.
Čo sa týka jedla vhodného pri hnačke, treba si zapamätať, že čím jednoduchšie je jedlo, tým lepšie robíte. Držte sa týchto základých potravín/jedál: banány, ryža, mrkva/mrkvový odvar, jablkové pyré, hrianky alebo sucháre, nesladené ovsené vločky, varené alebo pečené zemiaky bez korenia a šupky, pyré, chudé kuracie mäso (najlepšie varené z vývaru) bez kože, praclíky, krekry. Aj keď mlieku a mliečnym výrobkom sa vo všeobecnosti treba vyhýbať, niektoré obsahujú probiotiká, ktoré vedia pri hnačke značne pomôcť (biely jogurt, kefír). Vedecké štúdie ukázali, že užívanie probiotík môže skrátiť trvanie hnačky v priemere o jeden deň. Je to zásluhou baktérií mliečneho kvasenia (laktobacily, bifidobaktérie). Okrem mliečnych produktov sa probiotiká dajú zohnať v lekárni vo forme tabliet, kapsúl, prášku či kvapiek.
Keďže je hnačka jedným z najbežnejších a najnepríjemnejších problémov, treba aby ste mali pár základných vecí vždy doma po ruke. Vaše budúce ja v núdzi sa vám určite poďakuje. Vo vašej lekárničke by preto nemalo chýbať toto: čierne uhlie (Carbo medicinalis, Carbofit, Carbocit), prípravky na báze tanínov (Tasectan, Carbocit), prípravky na báze ílu (Smecta, Smecta Go, Diosmolyte), loperamid (Imodium, Lopacut), racekadotril (Hidrasec, Enditril), rehydratačný roztok (Bio Gaia Protectis Plus, Kulíšek, Enhydrol, Diosmolyte), probiotiká (Hylak, Enterina, Enterol, Yomogi).
Ak hnačka pretrváva viac ako niekoľko dní, je sprevádzaná vysokou horúčkou, krvou v stolici, alebo ak sa objavia príznaky dehydratácie, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
No Comments