001 Alergia – rady od farmaceutky

001 Alergia – rady od farmaceutky

Jarná sezóna alergénov nás často nepríjemne zaskočí ešte skôr, ako si stihneme pripraviť zásobyliekov. Skôr než navštívime svojho lekára, siahame po voľnopredajných liekoch a prípravkoch zlekárne. Ako sa vyznať v širokej ponuke nám vysvetlila Mgr. Nora Novysedláková z Lekárne TWIN CITY v Bratislave.

Čo robiť pri prvých príznakov alergie?

Akonáhle sa objavia prvé symptómy alergie – svrbenie očí a nosa, začervenanie a podráždenie očí, vodnatý výtok z nosa, časté kýchanie a pocit dráždenia v dýchacích cestách, treba ich riešiť okamžite. Jarná sezóna nie je nevyhnutne jediné obdobie, ktoré býva pre pacientov kritické. Isté typy alergie si vyžadujú celoročné sledovanie s tým, že pacient sa podrobuje liečbe aj mimo „jeho sezóny“. V prípade, že sa človek nelieči u špecialistu, je nutné vzhľadať ho čo najkôr. Pacientom v lekárni vždy odporúčame ako prvé obrátiť sa na svojho lekára. Takýmto spôsobom si zabezpečíte najefektivnejší prístup k liekom a liečivám, ktoré potrebujete. Samozrejme, sú situácie, kedy pacienti čakajú na termín u lekára, alebo sú pacienti v inom meste. V takomto prípade treba na riešenie akútnych alergických prejavov vyhľadať najbližšiu lekáreň, kde vám zdravotnícky personál poradí čo najúčinnejšiu liečbu na základe prítomných symptómov. Alergiu a alergické prejavy riešime v prvom rade antihistaminikami. Pacienti preferujú tabletovú formu, ktorá má účinky na celé telo ( napr. Zodac, Zyrtec, Xyzal, Claritine, Dasseltino, alebo Nestibil). Tieto lieky sú dostupné v balení po 7 resp. 10 tabliet. Alergiu by ste určite nemali podceňovať. Lekára treba navštíviť aj s menšími príznakmi, pretože neliečená alergia môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie, vrátane astmy.

„Alergiu a alergické prejavy riešime v prvom rade antihistaminikami v rôznych formách.“

Ako na alergiou zasiahnuté oči?

Prvé kroky pacienta by mali vždy smerovať k lekárovi – alergológovi či oftalmológovi. Z voľno predajného sortimentu si pacient môže pomôcť aj bez nutnosti návštevy lekára očnými kvapkami s obsahom antihistaminika Livostin. Pri nezávažných prípadoch mierneho začervenania a svrbenia sa osvedčili aj prípravky so zložkou ektoín, a to napr. Hylo Dual a Hylo dual intense. Ďalej Ocutein allergo – obsahujúci extrakt zo slamienky talianskej, Hylo Fresh, Ocuflash, Ocuflash blue – obsahujúce extrakt z očianky rostkovovej.

Trápi vás alergická nádcha?

Na vodnatý výtok, ktorý je typický pre väčšinu alergikov, je z voľnopredajného sortimentu lekárne dostupných viacero nazálnych prípravkov. Rozdeľujú sa na tri kategórie: jednozložkové antihistaminiká, kombinované antihistaminiká a prípravky na klasickú nádchu. Prvú kategóriu zastupujú prípravky Livostin a Allergodil – ich výsadou je možnosť dlhodobého užívania bez neželaného návykového účinku.

Do druhej kategórie spadá prípravok Vibrocil, ktorý je dostupný v dvoch formách (sprej, kvapky). Paradoxne, pacienti siahajú najčastejšie po prípravkoch z tretej kategórie (Muconasal, Nasivin, Olynth, Otrivin). Napriek tomu, že nemajú priamy antihistaminický účinok, poskytujú pacientovi efektívne, i keď dočasné, riešenie jeho problému. Spoločnou vlastnosťou prípravkov druhej a tretej kategórie je ich obmedzená použiteľnosť. Treba mať na pamäti, že ak si vyvolíte tieto produkty, maximálna doba používania je iba sedem dní. Na trhu existuje možnosť podpornej liečby sennej nádchy aj pre vyznávačov homeopatie (Luffeel sprej). Ku prípravkom, na ktoré pacienti naopak nemyslia, a pri alergii vedia človeku veľmi pomôcť, patria morské vody. Neposkytujú síce priamu úľavu od symptómov alergickej nádchy, plnia však nemenej dôležitú úlohu, ktorou je čistenie dýchacích ciest od nahromadených alergénov, ktoré sa zachytávajú na vláskoch-cíliach nosnej sliznice pri dýchaní.

„Na vodnatý výtok, ktorý je typický pre väčšinu alergikov, je z voľnopredajného sortimentu lekárne dostupných viacero nazálnych prípravkov.“

Čo robiť, ak sa k alergickým príznakom pridá svrbenie kože?

Prvou voľbou sú opäť antihistaminiká. Fenistil gél určite patrí do každej lekárničky – cestovnej i domácej. Pekne sa ním dajú riešiť rôzne alergické prejavy od slnečnej alergie, alergickej dermatitídy, bodnutie hmyzom, atď. Jediné čo treba mať ale na pamäti je, že ho môžete aplikovať len na malú plochu kože, zakrytú pred priamym slnečným žiarením.

Na väčšie rozsahy je vhodný homeopatický gél Dapis, ktorý má príjemnú chladivú textúru,

alebo masť Halicar salbe, ktorá vie veľmi dobre upokojiť alergické ekzémy a bežné podráždenia kože. Medzi ďaľšie prírodné zložky, s účinkom na podráždenú pokožku patrí mentol, bisabolol, arnika a aloe vera (Feninatura, Afterpick). Pre pacientov s atopickou dermatitídou máme širokú ponuku kvalitných kozmetických prípravkov, ktoré šetrne uľavia vysušenej svrbiacej pokožke a sú dobre aplikovateľné, či už ide o citlivé očné viečka a očné okolie (Allergika očný krém, Bioderma Atoderm očný krém) alebo inú časť tela (rada Bioderma Atoderm, Bioderma Cicabio, Avene Cicalfate, A-derma, Eucerin Atopi Control, La Roche Posay Cicaplast, La Roche Posay Lipikar, Excipial, Skin Cap).

Ako podpornú liečbu na zmiernenie príznakov alergií môžete okrem liekov a liečiv zvoliť aj menej zrejmé voľby produktov, z rady minerálov (zinok, selén), probiotík (Alergohelp) alebo iných imuno-podporujúcich látkok (Histallerg Acute, Pro-malt).

Mgr. Nora Novysedláková

Mgr. Vanessa Schnorrerová

 

 

 

 

 

 

vanessa.pharm@gmail.com
No Comments

Post A Comment